Iniciatíva Slovenskej informatickej spoločnosti "digitálna gramotnosť pre všetkých"

Digitálna gramotnosť sa stáva jedným z kľúčových predpokladov úspešného uplatnenia sa v pracovnom procese a v plnohodnotnom modernom živote vôbec. Pritom je dôležité dbať na to, aby prístup k získaniu digitálnej gramotnosti mali všetci občania, bez ohľadu na vek, rod, vzdelanie, sociálne a zdravotné danosti. Možnosť prístupu k digitálnej gramotnosti, a teda aj k využitiu IKT technológií, nesmie spoločnosť rozdeľovať.

V rámci európskej iniciatívy Digital Agenda for Europe 2020 chce aj Slovenská informatická spoločnosť (SISp) prispieť k zvyšovaniu digitálnej gramotnosti a k jej preukázaniu prostredníctvom získania svetovo najrozšírenejšieho certifikátu ECDL (Európsky vodičský preukaz na počítače) Štart. Súčasne je zámerom ukázať, že digitálna gramotnosť nemusí a nesmie byť len výsadou hlavného prúdu slovenskej populácie, ale môžu ju získať aj členovia rôznych marginalizovaných, sociálne, zdravotne, vekom alebo inak znevýhodnených občanov na Slovensku.

V rámci iniciatívy Slovenská informatická spoločnosť (SISp) vyhlásila v máji výzvu na návrhy projektov na realizáciu tréningu a overenia základných znalostí a zručností pri obsluhe počítača pre občanov s rôznym znevýhodnením. Na túto aktivitu vyhradila celkove 25 000,- EUR.

Do termínu uzávierky výzvy dostala SISp návrhy na celkom 18 projektov. Ich cieľom je poskytnúť také vzdelávanie v informačných technológiách (IT), aby uchádzači s príslušným znevýhodnením po podrobení sa štandardným testom v programe ECDL získali Certifikát ECDL Štart. SISp vybrala na realizáciu 9 projektov, v rámci ktorých sa podarilo ponúknuť vzdelávanie a následné overenie znalostí a zručností celkove 112 uchádzačom z ohrozených skupín:

  • znevýhodnení mladiství uchádzači, napr. siroty, deti dlhodobo nezamestnaných rodičov alebo dôchodcov, rómski žiaci, dyslektici,
  • znevýhodnení uchádzači v produktívnom veku, napr. z krízových centier pre týrané ženy, osamelé matky, rodiny s autistickými deťmi,
  • uchádzači v dôchodkovom veku, ktorí nie sú zamestnaní, študenti univerzity tretieho veku.

Projekty by mali skončiť do konca roku 2011. Okrem priameho prínosu pre budúcich držiteľov certifikátov ECDL, ktoré im umožnia zvýšiť svoje možnosti v pracovnom i mimopracovnom živote, očakáva SISp, že úspešná realizácia projektov názorne ukáže verejnosti, že ani znevýhodnené skupiny obyvateľov nemusia byť odrezané od prístupu k digitálnej gramotnosti.